Megadeth i Metallica


Dave i James :: Na początku :: Dwa wielkie zespoły :: Jason Newsted o Megadeth
Utwory Metalliki autorstwa Mustaine'a :: Podobieństwa między utworami

"Zarówno Megadeth, jak i Metallica w bardzo dużym stopniu przyczyniły się do powstania prawie wszystkich dzisiejszych nowych wielkich zespołów metalowowych." (Mustaine, 1998)


Dave i James

"Myślę, że James i ja jesteśmy bardzo podobni do siebie. Myślę, że złapaliśmy anioła, podzieliliśmy go na pół i każdy z nas ma jego moc." (Mustaine, 1983)

Dave i James, 1982 - przyjaciele

Dave i James, 1982 - przyjaciele

"Dave był samą szybkością. Nie miał wyczucia, nie grał pull-offs, nie grał żadnych genialnych rzeczy. Starał się czasami być genialnym, ale brzmiało to okropnie." (Hetfield, 1983)

Dave Mustaine i James Hetfield, 1996 - wrogowie

Dave Mustaine i James Hetfield, 1996 - wrogowie
Ale się zmienili...

"Nadal bardzo kocham Jamesa. Szanuję jego umiejętności instrumentalne i tęsknię za nim. Jednak istniał powód, dlaczego to musiało się skończyć. W dużym stopniu było to spowodowane tym, że piłem i brałem narkotyki. On nigdy nie brał narkotyków. Było to także spowodowane tym, że byłem agresywnym dupkiem. On nie był. Był bardzo miłą osobą wtedy kiedy graliśmy razem mimo, iż lubił słuchać bardzo ostrej muzyki. Jeździliśmy wtedy często pijani we mgle autostradą wzdłuż wybrzeża Pacyfiku w tę i z powrotem z prędkością 100 km/h i słuchaliśmy Venom." (Mustaine, 1998)

"James i ja byliśmy zawsze główną częścią tego zespołu, więc patrzyliśmy na Dave'a i Rona [McGovney'a] i myśleliśmy 'Jak na razie to jest w porządku, ale... ' Mieliśmy wizję i wiedzieliśmy, że ci kolesie nie utrzymają się. Nie mieliśmy zamiaru ich wyrzucać, ale jeśli udałoby nam się znaleźć kogoś innego, kto by pasował, wzięlibyśmy go do zespołu." (Ulrich, 1983)


Na początku

Dave Mustaine

"Byłem przekonany, że powinienem być w tym zespole i poszedłem na próbę. Stroiłem gitarę, kiedy wszyscy kolesie z zespołu poszli do innego pokoju. Nic mi nie powiedzieli, więc wszedłem i powiedziałem 'Co jest kurwa? Jestem w zespole czy nie?' a oni powiedzieli 'Zagrasz koncert'. Nie mogłem uwierzyć, że tak łatwo poszło i zaproponowałem żeby kupić jakieś piwo, by to uczcić." (Mustaine)

"Dave pojawił się na horyzoncie po pierwszej 'Metal Massacre', po tym jak, kurwa, mieliśmy ten pierwszy utwór na winylu i tak dalej. Zobaczyliśmy jego ogłoszenie w 'Recyclerze', zadzwoniliśmy i, kurwa, wypróbowaliśmy go. To było całkiem interesujące, mieć pierwszego gitarzystę prowadzącego w zespole." (Hetfield, 1988)

"Na początku ja byłem gitarzystą Metalliki, Hetfield pisał teksty, a Lars gdzieś tam z tyłu walił w swoje bębny. Daliśmy temu stylowi muzyki pewien kształt i kierunek, w którym podąża - zawsze będę z tego dumny. To było trochę tak, jakby ten zespół był za mały dla nas trzech [Mustaine'a, Hetfielda, Ulricha]. Po prostu zbyt dużo silnych osobowości. To tak jakby mieć w zespole trzech Frankensteinów. Tak czy inaczej, to wszystko osiągnęło punkt kulminacyjny pewnego dnia, kiedy James kopnął jednego z moich psów. Byliśmy wtedy nieźle narąbani - zresztą wtedy ciągle byliśmy pijani. W każdym razie z jednej rzeczy wynikła kolejna i uderzyłem Jamesa w twarz. On powiedział, żebym zabrał swoje rzeczy i wyniósł się. Powiedziałem mu, że nie może wyrzucić mnie z zespołu, ponieważ ja sam odchodzę. Kiedy teraz cofam się pamięcią w przeszłość, myślę że James i Lars byli w pewien sposób bardzo skupieni na tym, co chcieli osiągnąć, a ja nie byłem. Pozwalałem sobie być innego zdania praktycznie w każdej sprawie tylko dlatego, że chciałem podyskutować. Ale taki właśnie jestem. Jestem sarkastycznym skurwysynem." (Mustaine, 1990)

"Nie miał pojęcia, o co chodzi w naszej muzyce, ale był bardzo entuzjastycznie nastawiony. Dość szybko nas zrozumiał, co było tym fajniejsze, że wszyscy inni w Los Angeles mieli świra na punkcie kariery - wszyscy chcieli imitować Quiet Riot, Ratt i Mötley Crüe." (Ulrich)


Dwa wielkie zespoły

"Bardzo za nimi tęsknię. To przychodzi i odchodzi, czasem jest bolesne, a czasem sam się usprawiedliwiam. Wiem, że teraz to są dwa wielkie zespoły, ale zastanawiam się, czy dużo dalej by zaszli, czy może wręcz przeciwnie, jeśli cały czas byłbym w zespole." (Mustaine)

"Mimo to myślę, że poza nami [Megadeth], Metallica jest najlepszym zespołem w tym co robi. W latach osiemdziesiątych zapisaliśmy pewien nowy rozdział - thrash/speed metal - ale w latach dziewięćdziesiątych nastała Nowa Epoka Heavy Metalu. Wróciliśmy do punktu wyjścia. (Mustaine)

"Za dużo zamieszania zrobiło się z tego gówna. Mówiłem prawdę - o tym jak James mnie oszukał - ale ludzie nie chcieli tego słuchać. Więc nauczyłem się po prostu zapominać i iść do przodu. Dzisiaj moje stanowisko to: z tego zamieszania wyłoniły się dwa dobre zespoły. Metallika jest w porządku, ale Megadeth też. Myślę, że każdy inny [zespół] możemy zetrzeć z powierzchni ziemi. Jesteśmy bardzo zaangażowani w naszą muzykę i to przeraża niektórych ludzi." (Mustaine)

Dave Mustaine

"Naprawdę nie chcę niczego z nimi zaczynać, nie sądzę, żeby to mogło w jakikolwiek sposób przynieść mi korzyść. Jeśli mówię o nich miłe rzeczy, kłamię. Jeśli mówię złe rzeczy, wygląda to jakbym starał się przyciągnąć uwagę ludzi. Oto co robię - staram się unikać tego tematu, o ile to tylko możliwe - a to nie jest łatwe. Kiedy pytają mnie o ich płytę, mówię wszystkim, że naprawdę mi się podoba, że to wspaniały album. Ale jeśli pytają mnie o nich jako osoby, to inna sprawa. Oni są chujami, którzy naprawdę nie wiedzą tyle, ile się o nich sądzi, że wiedzą. Musisz pamiętać, że paskudnie to ze mną załatwili, kiedy opuściłem zespół. Jedna sprawa to rozstać się i po prostu zakopać topór, ale oni starają się wbić go w moją głowę. Wiem, co oni sądzą o mnie i że mówią każdemu, kto chce słuchać, że byłem pijakiem, który wstrzymywał rozwój zespołu - to kupa gówna. Nie szło im tak dobrze, tak szybko jak by chcieli - więc obwiniali mnie. Dobre jest to, że mam teraz szansę, by udowodnić im, że kłamali. Przykro mi, współczuję im tego przez co ostatnio przeszli, ale to naprawdę nie zmieni moich uczuć." (Mustaine, 1987)

"Wiele z tego zamieszania wynikało z tego, że byłem sfrustrowany i wyrzucałem to z siebie przez pewien czas. To zostało rozdmuchane ponad wszelkie proporcje. Przeprowadzając wywiady dziennikarze zadawali takie pytania, o których wiedzieli, że dostaną taką odpowiedź, która będzie wyglądała tak, jakbym bym wściekły na Metallikę i nienawidziłem tego. Szczególnie chodzi mi o pewien magazyn, który nie zrezygnowałby z opublikowania tego dopóki nie wycofałbym tych słów, żeby zmienić sytuację. Teraz Lars Ulrich i ja jesteśmy dobrymi przyjaciółmi, pijemy razem. To wspaniałe, że możemy być teraz przyjaciółmi, ponieważ kiedy byłem w Metallice, ciągle się kłóciliśmy, co powodowało, że piłem zbyt dużo, przez co sytuacja stawała się jeszcze gorsza. Ale to było w przeszłości i teraz raczej oczekuję dobrych rzeczy w przyszłości." (Mustaine)

"Rozmawiam z Larsem, rozmawiałem z Kirkiem, z Jasonem byliśmy sobie bardzo, bardzo bliscy, ale nie rozmawiałem z nim ostatnio, a James wie, co o nim myślę. Szanuję go jako wokalistę i kompozytora i życzę im wszystkim dalszych sukcesów - nie na długo jednak. Boże, proszę, zabierz tych kolesi!" (Mustaine)

Dave Mustaine i Lars Ulrich

"Myślę, że Metallica jest integralną częścią mnie - w tym co robią, jak myślą - ponieważ to zaczęło się od tych naszych trzech umysłów. Może sobie pochlebiam, kreśląc takie porównanie, ale myślę, że jest wiele podobieństw, którym ludzie zaprzeczają. Pewne sceniczne zachowania moje i Jamesa, niektóre z nich są identyczne. Wiele rzeczy, które mówi Lars, to rzeczy które ja zwykle mówiłem. W tamtych dniach to ja udzielałem wywiadów. Kiedy ich obserwuję, jest tak jakbym widział część samego siebie i bardzo mi się podobają... Cały czas rozmawiam z Larsem. Z jakiegoś powodu James i ja nie usiedliśmy razem i nie uporządkowaliśmy przeszłości. Zranili mnie mocno, wyrzucając bez ostrzeżenia, dlatego byłem pełen złości. Byłem bardzo zazdrosny, ponieważ patrzyłem jak moje dziecko opuszcza mnie. Tak długo obserwowałem ich sukcesy i przez długi czas byłem tak rozgoryczony. Ale potem zdałem sobie sprawę, że ciągle dostaję tantiemy za piosenki, które napisałem, a ludzie ciągle nas ze sobą kojarzą." (Mustaine, 1993)

"Ciągle zarabiam dzięki temu zespołowi mnóstwo pieniędzy. Tutaj właśnie tkwi haczyk: zawdzięczam dużą część mojego sukcesu Metallice. Mnóstwo ludzi poznało mnie jako byłego gitarzystę Metalliki i to oni otworzyli tak wiele drzwi mnie i wielu innym podobnym do Megadeth zespołom. Nie chcę dyskredytować moich zdolności, wiem że większość moich sukcesów zawdzięczam swoim zdolnościom kompozytorskim, własnej ciężkiej pracy i wkładowi ludzi, których sam sobie wybrałem jako współpracowników. Więc to już mnie nie obchodzi. Ale przez długi czas mnie obchodziło. Tak jak powiedziałem, brak rozliczenia z przeszłością sprawił, że długo zastanawiałem się dlaczego [zostałem wyrzucony z Metalliki]. Ale kiedy przestałem się zastanawiać i zdałem sobie sprawę, co do tego doprowadziło, zrozumiałem to i zgodziłem się, że oni zrobili wtedy właściwą rzecz." (Mustaine, 1998)

"Ciągle porównuję Megadeth z Metalliką. Zdałem sobie sprawę, że ludzie często nienawidzą rzeczy, które naprawdę kochają. Kochałem grać z Metalliką. Kiedy mnie wyrzucili, straciłem coś co kochałem i zacząłem ich nienawidzieć. Teraz każdego ranka padam na kolana i dziękuję Bogu, że wreszcie jestem w stanie dostrzec tę prawdę." (Mustaine)

"Lars [Ulrich] we własnej osobie sprowokował mnie mówiąc, że chciałby, żebym był bardziej skłonny do eksperymentów. No więc, czy te eksperymenty, których on ode mnie oczekuje, mają polegać na tym, że będę się całował z języczkiem z moim gitarzystą i z moim perkusistą? Czy Lars mówi o malowaniu paznokci, robieniu sobie makijażu i ścięciu długich włosów? Ja tego nie wiem, a jeśli on chce żebym był bardziej skłonny do eksperymentów, jestem otwarty na jego propozycje. Może my dwaj znowu powinniśmy razem zagrać." (Mustaine, 1998)


Metallica i Megadeth zagrały w 1993 w Europie kilka koncertów razem, w tym słynny w Milton Keynes Bowl w czerwcu z Diamond Head, gdzie Dave ogłosił:

"To koniec dziesięcioletniej niezgody pomiędzy Metalliką i Megadeth!"


"Z wielką chęcią zagrałbym ponownie z Jamesem i Larsem, i mówiłem to już w wielu wywiadach. Ja i David Ellefson, James i Lars, pół Metalliki, pół Megadeth, James śpiewałby moje kawałki, a ja jego. To by był odlot! Może by to było do dupy, może by było zajebiste, ale jestem przekonany, że powrót do tych starych czasów, kiedy metal był sposobem na życie a ludzie traktowali nas jak swoich przywódców, sprawiłby nam mnóstwo przyjemności." (Mustaine, 2001)

"Słyszałem, że Lars powiedział w naszym 'VH1 Behind the Music' coś takiego, że oni chcieliby zrobić znowu coś razem ze mną. Myślę, że ja po prostu marzę o dawnych, dobrych dniach kiedy wszyscy razem graliśmy metal. Skoro ja wspominam te czasy, oni też mogą, taką mam nadzieję. Ale gdybyśmy to zrobili, powaliłoby to wszystkich na kolana." (Mustaine, 2001)


Jason Newsted o Megadeth

Komentując rozpad Megadeth i wypadek Dave Mustaine'a, który był oficjalną przyczyną rozwiązania zespołu:

"To bardzo, bardzo smutne. Bo ta decyzja została wymuszona przez okoliczności... to po prostu bardzo smutne dla kogoś, kto był tak utalentowanym kompozytorem. [Mustaine] komponował naprawdę zajebiste kawałki. Jego wszechstronność i umiejętności jako gitarzysty były naprawdę imponujące. Mój poprzedni zespół Flotsam and Jetsam otwierał wiele koncertów Megadeth dawno temu, spędziliśmy ze sobą mnóstwo czasu, więc jest mi po prostu przykro z tego powodu." (Newsted, 2002)

Wyjaśniając co miał na myśli nazywając Megadeth "rozwodnioną Metalliką" w innym wywiadzie:

"Myślę, że mówiłem o Echobrain [zespół Jasona] i o ludziach zaskoczonych nowym brzmieniem tej kapeli, o tym że fani chcieli czegoś cięższego ale i tak podobało im się to, co dostali. Wszyscy mówili: 'Super, chcieliśmy czegoś cięższego, ale to też nam się podoba'. Więc mówiłem, że na miejscu tego zespołu głupią decyzją byłoby nagranie czegoś mało oryginalnego, w stylu Metalliki czy właśnie 'rozwodnionej' Metalliki, albo nagranie albumu rap-rockowego, albo czegoś w tym stylu. I w tym kontekście powiedziałem coś takiego, że Megadeth było zawsze o krok za Metalliką i że zawsze chciało być Metalliką. I nie wycofam się z tego. Myślę, że to jest całkowicie prawdziwe stwierdzenie. Ale nie chcę, by to zabrzmiało jak oznaka pogardy wobec Megadeth. Mustaine był, i może nadal jest, rozgoryczony tym co się stało, on zawsze chciał osiągnąć to co osiągnęła Metallika. Megadeth komponowało wspaniałe utwory, nagrywała wspaniale płyty, ale nigdy nie było do końca w stanie wspiąć się na ten sam poziom co Metallika." (Newsted, 2002)

Komentując plotki, jakoby były basista Megadeth David Ellefson miał go zastąpić w Metallice:

"To by było raczej dziwaczne. On pasowałby tam dobrze, ale tylko jako muzyk. Dave jest jednym z najlepszych basistów, jacy kiedykolwiek grali metal, nie ma co do tego dwóch zdań. I cały czas jest dla mnie wzorem. I do tego jest porządnym facetem, dlatego nie życzyłbym mu żeby tak się stało. Z pewnością poradziłby sobie z graniem koncertów i wywiadami i tym wszystkim, ale jak funkcjonowałby jako członek zespołu, tego nie wiem." (Newsted, 2002)


Utwory Metalliki autorstwa Mustaine'a
Utwór: Autorzy: Wydany na:
The Four Horsemen Muzyka, tekst: Hetfield, Ulrich, Mustaine Kill'em All
Jump of the Fire Muzyka, tekst: Hetfield, Ulrich, Mustaine Kill'em All
Phantom Lord Muzyka, tekst: Hetfield, Ulrich, Mustaine Kill'em All
Metal Militia Muzyka, tekst: Hetfield, Ulrich, Mustaine Kill'em All
Ride the Lightning Muzyka, tekst: Hetfield, Ulrich, Burton, Mustaine Ride the Lightning
The Call of Ktulu Muzyka: Hetfield, Ulrich, Burton, Mustaine Ride the Lightning

Dave Mustaine twierdził, że napisał główny riff utworu "Lepper Messiah" z Master of Puppets Metalliki, ale jego autorstwo nigdy nie zostało uznane.


Podobieństwa między utworami
Utwór Megadeth: Utwór Metalliki: Podobieństwo:
Looking Down the Cross Ride the Lighting Riff
Mechanix The Four Horsemen Cały utwór
In My Darkest Hour For Whom the Bell Tolls Początkowy riff
Hangar 18 The Call of Ktulu Riff
Dawn Patrol The God That Failed Riff
She-wolf Disposable Heroes Początkowy riff
FFF Motorbreath Riff
When The Call of Ktulu Początkowy riff
Go to Hell Enter Sandman Riff i tekst utworu


Dave i James :: Na początku :: Dwa wielkie zespoły :: Jason Newsted o Megadeth
Utwory Metalliki autorstwa Mustaine'a :: Podobieństwa między utworami

Megadeth.rockmetal.art.pl
Strona główna | Z powrotem na górę | Napisz do nas