Albumy Megadeth


Killing Is My Business... And Business Is Good! :: Peace Sells... But Who's Buying? :: So Far, So Good... So What! :: Rust in Peace :: Countdown to Extinction :: Youthanasia :: Hidden Treasures :: Cryptic Writings :: Risk :: Capitol Punishment: The Megadeth Years :: The World Needs a Hero :: Killing Is My Business... And Business Is Good! (Edycja Deluxe) :: Rude Awakening :: Still Alive... And Well?

Rust in Peace

Capitol, 2 października 1990

Produkcja: Mike Clink i Dave Mustaine

Dave Mustaine - wokal, gitara
David Ellefson - bas, wokal
Marty Friedman - gitara prowadząca
Nick Menza - perkusja, wokal

Długość: 40:44

Okładka: Edward J. Repka
Pomysł okładki: Dave Mustaine

Rust in Peace

Teksty utworów :: Recenzje


# Utwór: Muzyka, tekst: Singiel: Teledysk: Długość:
1. Holy Wars... The Punishment Due Mustaine info info 6:36
2. Hangar 18 Mustaine info info 5:14
3. Take No Prisoners Mustaine     3:28
4. Five Magics Mustaine     5:24
5. Poison Was the Cure Mustaine     2:58
6. Lucretia Mustaine, Ellefson     3:58
7. Tornado of Souls Mustaine, Ellefson     5:22
8. Dawn Patrol Mustaine, Ellefson     1:50
9. Rust in Peace... Polaris Mustaine     5:36


Ten album osiągnął 23 miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboardu i uzyskał status platynowej płyty w 1994 roku.

"Kiedy my czterej, w tym składzie co teraz [Mustaine, Ellefson, Friedman, Menza], zebraliśmy się razem i nagraliśmy Rust in Peace, myślę że osiągnęliśmy coś wyjątkowego." (Ellefson, 1995)

Po wyrzuceniu z zespołu Jeffa Younga i Chucka Behlera, aktywność Megadeth spadła właściwie do zera. To był najgorszy moment w historii Megadeth. Opowiadano plotki o rozpadzie zespołu, Megadeth nie miało perkusisty i nie mogło znaleść gitarzysty prowadzącego. Dave Mustaine i David Ellefson pogrążyli się w nałogu. Wielu ludzi myślało, że to już koniec tego zespołu. Czas pokazał, że te opinie były przedwczesne.

Nowa nadzieja pojawiła się, gdy Mustaine skończył 12-etapowy program odwykowy, który pomógł mu pozbyć się nałogów. Pierwszym znakiem powrotu Megadeth do życia było nagranie "No More Mr. Nice Guy" Alice Coopera na ścieżkę dźwiękową filmu Shocker Wesa Cravena. Weszli do studia z nowym perkusistą, Nickiem Menzą. Potem dołączył do nich wirtuoz gitary Marty Friedman, znany z gry w Cacophony i nagrań solowych.

"Rust in Peace wyprodukował Mike Clink znany ze współpracy z Guns N' Roses i Whitesnake. Jest on chyba pierwszą osobą, którą możnaby nazwać prawdziwie profesjonalnym producentem Megadeth. Nie dlatego, że był o klasę lepszy od swoich poprzedników, że muzycy byli zadowoleni z efektów jego pracy. Po prostu trzeźwy Mustaine nie był już tak apodyktyczny, jak Mustaine nawalony." (1998)

"Byliśmy bardzo krytycznie nastawieni do swoich poczynań, zwracaliśmy uwagę na najdrobniejsze smaczki, niuansy. W przeszłości było inaczej - 'my way or the highway', słuchasz mnie albo spadaj. Byłem przekonany, że droga, którą wybieram ja, jest właściwa. Tyle, że tą właściwą drogą doszedłem nie tylko do sukcesów, ale także do szpitala na odwyk. I dlatego teraz to ja byłem asystentem producenta, a nie on moim. Teraz jestem otwarty na rady. Wcześniej chciałem rządzić sam." (Mustaine)

"Jesteśmy bardzo skupieni na tym i zgodni w tym co chcemy zrobić i jak chcemy to zrobić. Zawsze byliśmy typem zespołu, który robi muzykę przede wszystkim dla siebie i myślę, że naprawdę o to w tym wszystkim chodzi. Wierzę, że dlatego nasza muzyka ma sobie taką treść. Jest prawdziwa. Jest rzeczywistością. To nie tak, że próbujemy wymyślić gówno, które naszym zdaniem spodoba się ludziom. Nasze nastawienie to - jeśli ludzie tego nie lubią, to nie ma problemu, dopóki my to lubimy. To my codziennie wstajemy i gramy tę muzykę." (Menza, 1995)

"Teksty utworów na naszym nowym albumie są równie szczere i bezczelne, jak na poprzedniej płycie, ale dotyczą innych tematów. Teraz śpiewam niekoniecznie o polityce, a bardziej o osobowościach i różnicach pomiędzy ludźmi. 'Peace Sells' było w pełni politycznym utworem i takim utworem jest też 'Rust in Peace'. 'Hangar 18' opowiada o działaniach rządu USA i zawiera pytanie, czy doszło do lądowania UFO. Tu chodzi o rzeczy związane z polityką. Jeśli mnie nie zgarną i nie zamkną, będę miał dużo szczęścia, bo władze naprawdę się wkurzą, kiedy przeczytają tekst 'Hangar 18', o ile oczywiście w ogóle go przeczytają. Wiem, że jakiś idiota zaniesie to komuś, kto powie: 'Ej, ten koleś o czymś wie'. Ale tak naprawdę wszystko co musisz zrobić [aby to wiedzieć], to oglądać wiadomości. Połowa dzienników telewizyjnych to pretensjonalny bełkot. (Mustaine, 1990)

Ten album został nominowany do Grammy jako "Najlepsza kompozycja metalowa" w 1990 r., ale przegrał z utworem Metalliki "Stone Cold Crazy".


Killing Is My Business... And Business Is Good! :: Peace Sells... But Who's Buying? :: So Far, So Good... So What! :: Rust in Peace :: Countdown to Extinction :: Youthanasia :: Hidden Treasures :: Cryptic Writings :: Risk :: Capitol Punishment: The Megadeth Years :: The World Needs a Hero :: Killing Is My Business... And Business Is Good! (Edycja Deluxe) :: Rude Awakening :: Still Alive... And Well?

Megadeth.rockmetal.art.pl
Albumy | Strona główna | Z powrotem na górę | Napisz do nas